O rynku srebra słów kilka

W środowisku poważnych inwestorów w metale szlachetne od jakiegoś czasu mówiło się już o tym, że cena srebra rośnie zbyt szybko. Przyczyną były właśnie zbyt niskie limity dla ‘margin call’. Zostały podniesione i cena wróciła w okolice wzrostowej linii trendu opartego na fundamentach.

Natomiast co się tyczy rzekomej manipulacji na COMEXie, to warto wiedzieć czym tak naprawdę jest ‘margin requirement’ – to zwyczajnie zabezpieczenie transakcji. Otóż jeżeli cena towaru idzie do góry, to logicznym jest że cena zabezpieczenia towaru także musi iść do góry. Jeżeli trader nie jest w stanie wywiązać się z kontraktu typu long, to ew. straty musi pokryć giełda czyli COMEX. Biorąc pod uwagę, że zapasy COMEXu maleją w iście szalonym tempie czy kogokolwiek dziwi, że tak mocno podnieśli wysokość zabezpieczenia? I to przy tak szybkim wzroście ceny srebra?

Zabezpieczenie kontraktu mogłoby być po prostu ustalane procentowo, np. w przedziale 5-10% wartości kontraktu, czy ktoś uważałby to za dziwne? Raczej wątpie.

To teraz można zajrzeć tu: https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0An3nB7hSbgfZdE1uOFYtelBXMGRxSzVvMUVaWjZjelE&hl=en&authkey=CIGxruMB Pod linkiem jest arkusz z cenami SPOT i wymaganym zabezpieczeniem dla kontraktów na srebro. I co się okazuje? A no zabezpieczenie waha się właśnie w przedziale 5-10%. Gdzie tu manipulacja się pytam?

Owszem, możliwe że np. JP Morgan lub GS działały w porozumieniu z COMEXem i dokładnie wiedziały kiedy nastąpi podniesienie wymaganego zabezpieczenia, przez co ustawiły się w dogodnej pozycji do zamknięcia swoich shortów na srebro.
Byłby to niedozwolony ‘insider trading’, a czy jest to możliwe? Jest, tylko że brak na to jakichkolwiek dowodów, więc racjonalnie należy założyć, że żadnej maniupulacji nie było.

Rynek srebra jest po prostu dynamiczny głównie przez to, że można grać na lewarze 10-20x (odwrotność 5-10%). Gdyby na kontrakt trzeba było wyłożyć 100% wartości, to dynamika cen była by niska, tak samo jak płynność. Zatem lewar zwiększa zarówno płynność (dobrze), ale i zwiększa niestabilność rynku (źle) – coś za coś.

Nie jest to jednak manipulacja, a po prostu specyfika rynku i jeśli ktoś tego nie rozumie, to wszędzie będzie widział spiski – i tam gdzie faktycznie są, i tam gdzie ich nigdy nie było. W środowisku inwestorów-niedźwiedzi to nad wyraz popularna cecha.

Fundamenty dla srebra pozostają niezmienione, więc o krachu nie ma tutaj mowy.
Zatem jeżeli po korekcie ktoś ze strachu przed dalszymi spadkami sprzedał zamiast dokupić, to może winić tylko siebie, a nie „złych banksterów”.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Analizy, Ekonomia

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s